„Magia sprzątania” Marie Kondo – warto przeczytać?

SAM_4440

Jakiś czas temu jedna z polskich vlogerek zainspirowała mnie do wprowadzenia małej – dużej zmiany w swoim życiu. Po obejrzeniu filmu na temat minimalizmu, postanowiłam bliżej przyjrzeć się temu tematowi i zakupiłam książkę pt „Magia sprzątania”. Wcześniej nie przepadałam za pozycjami typu poradniki życiowe itp. tym bardziej nieco sceptycznie spojrzałam na tę książkę – jak to? Poradnik jak poprawnie sprzątać? Przełamałam się. I nie żałuję. Zauważyłam, że ilość rzeczy, którą posiadam zaczęła mnie „przytłaczać”. Stąd moje olśnienie i pomysł na zmianę.

Książka jest na swój sposób mądra, ale nie da się nie zauważyć, że autorka jest troszkę „nawiedzona” jeśli chodzi o sprzątanie :) Mimo wszystko podaje bardzo dużo fajnych trików, jak pozbyć się zbędnych rzeczy. Głównym zamysłem jest to, by wyrzucić wszystko, co przywołuje w nas złe emocje, bądź jest nam obojętne, czy daną rzecz zatrzymamy, czy wyrzucimy.

Marie Kondo podała kolejność porządkowania danych kategorii rzeczy zaczynając od ubrań kończąc na przedmiotach sentymentalnych typu pamiątki. Akurat jeśli chodzi o zdjęcia, pamiątki z podróży – nie miałam serca ich wyrzucić, co jakiś czas lubię do nich wracać – no w końcu wywołują we mnie dobre emocje, więc dlaczego miałabym je wyrzucić? :)

Jednym z najważniejszych treści przedstawionych w książce jest wyrobienie w sobie nawyku odkładania rzeczy na swoje miejsce, co sprawi, że tak naprawdę nie będziemy musieli co jakiś czas robić gruntownych porządków, na które kiedyś przeznaczałam połowę soboty.. Więc sami powiedzcie, jaka to oszczędność czasu :)

Co ja wyrzuciłam? 5 worków niepotrzebnych ubrań przekazałam osobom potrzebującym, natomiast kolejne 3 wypełniły rzeczy typu „wszystko i nic”, czyli mix wszystkiego zaczynając od biżuterii, która raczej już się nie nadawała do użytku bądź stała się nie modna, kończąc na kosmetykach – te które miały jeszcze ważną datę przydatności znalazły nowych właścicieli na portalu Allegro.

Książka jest naprawdę warta przeczytania, momentami nieco dziwna, ale z pewnością można z niej wyciągnąć bardzo mądrą lekcję.

Polecam!

 

Pozdrawiam

Emiliowe love

shutterstock-226340443-32505b038,630,0,0,0

Jedno przemyślenie na temat “„Magia sprzątania” Marie Kondo – warto przeczytać?”

  1. ~Asia pisze:

    Pierwszą turę sprzątania mam za sobą, ale znów się uzbierało rzeczy, że trzeba ponowić akcję!
    Ale po pierwszej fali wyrzucania zbędnych rzeczy od razu lżej na sercu się zrobiło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook